Dotační program Nová zelená úsporám nově zařadil mezi podporované zdroje tepla i kamna na biomasu. Kamna dokážou nahradit kotel a poslouží jako hlavní zdroj tepla pro běžný rodinný dům. Na moderní peletová kamna tak můžete získat příspěvek ve výši 45 tisíc korun.
V minulých letech se státní příspěvky vztahovaly pouze na kotle na biomasu, přitom starý kotel je možné v mnoha případech vyměnit i za funkční moderní kamna. Peletová kamna jsou dnes plnohodnotným, ekologickým a úsporným zdrojem tepla pro běžný rodinný dům. Ovládají se přes pokojový termostat nebo mobilní aplikaci, pelety se doplňují do zásobníku jen jednou za tři dny nebo podle velikosti zásobníku.
Z pohledu ministerstva životního prostředí jde o důležitý signál, že kamna jsou srovnatelná s ostatními typy podporovaných zdrojů. „Do programu jsme zařadili i kamna, abychom nediskriminovali systém, který plní stejné efekty, co se týče kvality spalování a využívání obnovitelných zdrojů energie,“ uvedl Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí pro iDnes.cz.
Typy kamen, která vytopí váš dům
Kamna už dávno nejsou jenom designový doplněk do interiéru obývacího pokoje. Moderní technologie přinášejí možnost vytápět kamny celý dům. Taková kamna se sama zapalují a pelety se přikládají automaticky. Navíc je můžete ovládat na dálku, přes mobil nebo přes pokojový termostat. Velká výhoda spočívá i v tom, že kamna jsou nenáročná na prostor: umisťují se do interiéru, mají obvykle menší zásobník a kotelnu tedy nepotřebujete.
Vybírat můžete ze tří hlavních typů kamen: sálavá, teplovzdušná a teplovodní kamna. Jaký je mezi nimi rozdíl?
Jednoduchá teplovzdušná kamna, která vytopí hlavně místnost, kde jsou instalovaná. Jedná se o nejklasičtější využití kamen pro vytápění jedné místnosti, ale moderní peletová kamna si můžete zapnout i na dálku před příjezdem, takže máte předem vytopenou chatu, kancelář nebo domov.
Tato kamna mají v sobě zabudovaný speciální větrák, který umožňuje rozvod horkého vzduchu přes trubky do více místností. „Výhodou je, že nemusíte řešit rozvody vody. Tak se vyhnete například zamrznutí radiátorů, když jde o objekt, kde se v zimě nepobývá,“ uvádějí zástupci firmy Lipovica, která u nás prodává kamna od chorvatského výrobce Centrometal. Horkovzdušná kamna se chystají brzy zařadit do nabídky jako novinku.
Běžnému kotli se nejvíc podobají teplovodní krbová kamna, která disponují teplovodním výměníkem, tedy jsou napojená na radiátory ústředního topení a můžou vytápět celý rodinný dům. Místnost, ve které stojí, tato kamna vyhřívají sáláním (cca 25 % tepla) a zbývajících cca 75 % tepla pak odvádějí do dalších místností, protože jsou napojená na otopný systém. Taková kamna jsou velmi vhodná i pro nízkoenergetické domy a novostavby a můžou plně nahradit kotel.
Kolik získáte z Nové zelené úsporám
- Kotel na biomasu vč. akumulační nádrže s ruční nebo samočinnou dodávkou paliva – 80 000 Kč
- Kotel na biomasu se samočinnou dodávkou paliva a celosezónním zásobníkem pelet – 100 000 Kč
- Kamna – lokální zdroj na biomasu se samočinnou dodávkou paliva sálavé, teplovzdušné nebo s teplovodním výměníkem – 45 000 Kč
- Kamna – individuálně stavěná akumulační kamna na biomasu – 45 000 Kč