V současné době se na topení klade větší důraz po funkční a estetické stránce. Je žádána nejvyšší kvalita, schopná zajistit pohodlí, úsporu energie a ohled k životnímu prostředí.
Hliník se používá teprve posledních sto let. Současné technologie dovedou vymodelovat z hliníku ladné, harmonické a funkční tvary.

Technicky je hliník vynikající vodič tepla. Má termální vodivost 3× větší než železo a neobyčejnou odolnost vůči tlaku. Je ideální pro tepelné soustavy vytápění i chlazení.
Hliníkové radiátory předávají teplo již při nízkých teplotních spádech a to s velkou rychlostí a efektivitou. Těchto vlastností se stále více využívá k šetření energií.
Nízkoteplotní instalace s kondenzačními kotli, s tepelnými čerpadly nebo se solárními panely se budou doplňovat hliníkovými radiátory.

Porovnání hliníkových, ocelových a litinových radiátorů

Menší množství vody

Hliníkové radiátory potřebují k dosažení stejného tepelného výkonu výrazně menší množství vody než je tomu u ocelových a litinových radiátorů (např. ORION 500 0,35 litrů vody na článek). Stejného tepleného výkonu tak dosáhnete za kratší čas a to i při menší teplotě vody.


Úspora času na ohřev
Hliník je ideální materiál pro přenos tepla zejména díky jeho fyzikálně mechanickým vlastnostem.  Menší prostor
Z hliníkových profilů lze vyrobit různě dlouhé radiátory v zajímavých tvarech. Radiátor tak nebude jen nutným zlem v interiéru Vašeho bytu, ale může se stát jedním z hlavních estetických prvků Vašeho domova. Hliníkové radiátory mají nejlepší výkon na plochu radiátoru, čímž si šetříte bytový prostor.Nižší hmotnost
Výhodou hliníku je nízká váha – je cca 3x nižší než ocel. Vlastnosti hliníku umožňují vytápění místností extrémně lehkými radiátory, což usnadňuje manipulaci a instalaci.Teplotní flexibilita
Hliníkový radiátor umožňuje díky  nižší hmotnosti a menšímu množství vody dosáhnout v krátkém čase velmi rychlých teplotních změn ve vytápění prostoru, což výrazně zvyšuje komfort vytápění. 

Porovnání hliníkových radiátorů a systémů podlahového vytápění

Nižší náklady na vytápění než podlahové vytápění
Studie v Itálii ukázaly, že při používání hliníkových radiátorů dochází k  provozní úspoře až o 20 % oproti podlahovému vytápění.


* Provozní výhody mohou byt okolo 2 % při konstantním vytápění během 24 hodin a až 20 % v případě změn teploty během dne.
 

Vyšší flexibilita
Jak často během dne měníte teplotu v místnosti? Během dne preferujeme vyšší teploty než v noci. Návštěvu chceme uvítat v teplém a příjemném prostředí. Hliníkové radiátory mají daleko vyšší flexibilitu vytápění než podlahové topení, které musí nejprve vyhřát či ochladit materiál podlahy, v němž je systém nainstalován.


Rychlejší přenos tepla
Podlahového vytápění se nepřizpůsobuje pružně okolní prostorové teplotě - dochází k přenášení tepla nejprve na povrch podlahy a poté se teplo šíří do prostoru vytápěné místnosti. Komfort a úspora energie tak opět mluví pro hliníkové radiátory.


 

Životní prostředí
Hliník lze recyklovat a výroba z hliníkové odpadu je daleko šetrnější než hliníková prvovýroba. Výroba z hliníkového odpadu přináší úsporu až 95 % energie a při výrobě 1 tuny hliníku z odpadu se nevypustí do atmosféry cca 2tuny CO2.
Na výrobu jednoho hliníkového radiátoru je potřeba cca 200 recyklovaných hliníkových plechovek